Teater: Britt-Marie var här lör 30 sept kl 14
Lördag 30 september kl 14 (2 tim inkl 20 min paus) Arr Övertorneå Teaterförening

En varm komedi med Marianne Mörck i alla roller.
Publik- och kritikersucceén med Marianne Mörck i alla roller är tillbaka på Riksteaterscenerna i höst. En kärlekshistoria om en kvinna som väntat ett helt liv på att hennes ska börja. Det är berättelsen om samhällen vid vägar där fotboll och pizzerior är det sista som överger människorna. Britt-Marie, 63, har just lämnat sitt 40-åriga äktenskap bakom sig och ska starta upp sitt liv på nytt. Det enda arbete hon kan få är i Borg, ett samhälle om vilket det snällaste man kan säga är att det ligger vid en väg. Borg har inget annat än fotbollen kvar. Britt-Marie hatar fotboll. Detta är sannerligen inte början på en underbar vänskap.
Britt-Marie var här är en hyllning till livet som med humor och värme uppmanar oss att gå ut från salongen och ta tillvara på allt som är oss kärt.
Föreställningen är baserad på Fredrik Backmans bok med samma namn. Regisserar gör Eva Dahlman, tidigare bland annat aktuell med framgångsrika föreställningarna Så enkel är kärleken på Maximteatern, Vem är rädd för Virginia Woolf? på Helsingborgs Stadsteater, Påklädaren på Dramaten och Egenmäktigt förfarande på Scalateatern i Stockholm.
Medverkande
Marianne Mörck
Konstnärligt team
Dramatisering och regi: Eva Dahlman
Textdramaturg: Eva-Maria Dahlin och Lisa Lindén
Scenografi och kostym: Sven Haraldsson
Ljusdesign: Peter Stockhaus
Mask- och perukdesign: Ulrika Ritter